Gramofony – pořizujeme si novou audio sestavu s gramofonem
Chystáte si založit svoji vlastní sbírku gramodesek a potřebujete poradit s výběrem nového gramofonu a všeho potřebného příslušenství? Tak to jste tady správně!
Úvodem zapomeňte na gramofony značek Auna, ION, Roadstar, Sencor apod. . Největší zlo jsou gramofony vše v jednom, které mají rádoby retro / vintage vzhled a koupíte je v supermarketu do 2 000 Kč. Takovým gramofonům říkáme pluhy a spolehlivě vám poškodí vaše oblíbené desky. Jsou totiž osazeny čínskými přenoskami a celé jejich provedení je chatrné nebo humpolácké.
Obrázek č. 1 – příklad hrůzostrašného gramofonu - Roadstar HIF-1899
Krok 1 - Co budeme potřebovat?
V prvním kroku se seznámíme s důležitými komponentami naší aparatury, které budeme potřebovat.
1) Gramofon
Obrázek č. 2 – příklad vhodného gramofonu - PRO-JECT DEBUT III DC
Cena od 2 500 Kč, cena příkladu 5 900 Kč
2) Předzesilovač
Gramofonový předzesilovač (phono preamp) je komponent, který je stejně důležitý jako ostatní součásti a velmi záleží na jeho kvalitě. Tento přístroj mění slabý gramofonový signál na silný výstupní signál, který se dá následně zesílit koncovým zesilovačem (viz následující součást). Tento komponent není nutný, pokud má váš koncový zesilovač režim PHONO.
Obrázek č. 3 – příklad vhodného předzesilovače - Pro-Ject Phono Box MM
Cena od 500 Kč, cena příkladu 1 600 Kč
3) Zesilovač
Koncových zesilovačů je na trhu velké množství. Každá Hi-Fi věž nějaký obsahuje a pro zapojení gramofonu můžete použít klidně receiver od vašeho domácího kina. My preferujeme kvalitní zesilovače nejlépe s vintage vzhledem. Dobré značky jsou Pioneer, Marantz, Sony, Technics, JVC, AKAI, Onkyo, Yamaha a další. Pokud zakoupíte nebo budete mít doma jeden ze starých zesilovačů nebo receiverů, tak nejspíš budou mít režim PHONO, a předzesilovač proto nebudete muset řešit.
Obrázek č. 4 – příklad koncového zesilovače - YAMAHA A-S201
Cena nového okolo 5 000 Kč, bazarové nad 3 000 Kč, cena příkladu 5 490 Kč
4) Reproduktory
Zde máte 2 základní možnosti, jak poskládat svoji aparaturu.
a) S pasivními reproduktory
Tato možnost setupu komponentů obsahuje všechny součásti a reproduktory jsou zesíleny koncovým zesilovačem.
Cena bazarových nad 1 000 Kč
b) S aktivními reproduktory
Tato možnost setupu komponentů neobsahuje koncový zesilovač, protože jej aktivní bedny mají vestavněný. Jako příklad aktivních reproduktorů uvádím ty k počítači.
Obrázek č. 5 – příklad aktivních beden - AQ M24
Cena nových 5 000 – 10 000 Kč, cena příkladu 4 990 Kč
Reprobedny dále dělíme dle složení reproduktorů / pásem a dle impedance. Ideální reproduktory budou asi třípásmové – vejšky, středy a basy, které mají impedanci 8 ohmů. Je třeba dát pozor, aby doporučená impedance zesilovače seděla s impedancí reproduktorů.
Krok 2 - zapojení vybrané sestavy
Dále si zde ukážeme dvě vzorové sestavy, které si můžete doma poskládat. U obou bude dbáno na to, aby byl požitek z přehrávaných desek co nejvyšší za přijatelnou cenu. Obě sestavy budou také poskládány z nových, volně dostupných komponentů.
Vzorový setup č. 1 - co nejjednodušší
první sestava je jedna z nejjednoduších, kterou si můžete hned po obchoďákových all-in-one gramofonů pořídit. Skládá se jen ze 2 komponentů. Kvalitnního gramofonu se zabudovaným gramofonovým předzesilovačem a slušných aktivních reproduktorů. Zapojíte propjovacím cinchem a můžete začít přehrávat.
Použitý gramofon - AUDIO-TECHNICA AT-LP120-USB
Jde o kvalitní a robusní studiový gramofon s kvalitní přenoskou Audio-Technica, který lze propojit s počítačem. Gramofon má zabudovaný gramofonový předzesilovač.
Použité reproduktory - AQ M24
Jde o vyhovující, pěkně hrající bedny. Mají zabudovaný zesilovač.
Obrázek č. 6 - schéma zapojení setupu 1
Cena kompletního řešení: 11 580 Kč
Vzorový setup č. 2 - náročnější
Použitý gramofon - PRO-JECT DEBUT III DC
Použitý zesilovač - YAMAHA A-S201
Použité reproduktory - YAMAHA NS-333
Obrázek č. 7 - schéma zapojení setupu 2
Cena kompletního řešení: 16 900 Kč