Gramofonové desky - údržba

V minulém článku jste se mohli dočíst, jak svou sbírku vinylových miláčků správně skladovat, aby nedošlo k jejich poškození. To je, ale pouze polovina úspěchu. Neméně důležitá složka ochrany desek je jejich samotné čištění a dbaní na správnou manipulaci. V tomto článku se tedy mimo jiné dozvíte jak a čím o své desky pečovat a také jak udržovat čistý hrot gramofonu, aby nedocházelo k poškození drážky způsobené nánosy ztvrdlé špíny.

1. Základ

Úplně nejjednodušší způsob, jak zbavit své desky prachu a s ním doprovázeného lupání a praskání je před a po uložení desky na gramofonový talíř ji důkladně vyčistit kartáčem s karbonovými štětinami (nebo jeho dražší semišovou variantou – ale dle našich zkušeností karbonový kartáček postačí).

Obr. č. 1 a 2: kartáče na vinylové desky

Čištění provádíme krouživými pohyby celé plochy kartáče po drážkách desky, jako je zobrazeno na obrázku č. 3. Desku nikdy nečistíme hadrem nebo utěrkou na okna, protože dochází k nabití desky statickým nábojem. Pokud nemám kartáčky k dispozici, čistíme opatrně měkkou, lehce navlhčenou houbičkou v destilované vodě.

Obr. č. 3: správné čištění kartáčem

K těmto všeobecným základům také patří správná manipulace s deskou jako takovou. S deskou manipulujeme tak, že špičky prstů opřeme o etiketu a bříška place o okraj desky ( a nebo jakkoliv jinak), hlavně se nikdy nedotýkáme záznamových drážek. Naše prsty jsou mastné a tato mastnota pak v drážkách zůstává.

Po přehrání desky a jejím následném vyčištění ji vracíme zpátky do obalu dle přiloženého jednoduchého schématu (Obr. č. 4)

Obr. č. 4: Schéma správného vložení desky do obalů

2. Pokročilé čištění

I když budeme dodržovat předchozí návod na čištění, tak se záznamové drážky budou zanášet prachem a nečistotami. Proto deskám neuškodí jednou za čas praní nebo jemné chemické vyčištění.

Praní desek se provádí ve speciální pračce na desky, kterou si můžete pořídit domů. Náš trh nabízí široký výběr modelů – od těch manuálních (velmi levné), až po ty automatické (mohou být velmi drahé). Do praček patří speciální antistatický roztok.

Obr. č. 5,6 a 7: Pračky na desky v různých cenových relacích

Desky můžeme čistit také chemicky ručně. Nejčastěji je na to využíván izopropylalkohol (izopropanol, C3H8O), který má vhodné vlastnosti. Pokud se rozhodneme čistit desku vodou, tak jedině destilovanou. Pitná voda by nám díky rozpuštěným látkám dělala v drážce neplechu.

 

Obr. č. 8: izopropanol

U dražších modelů gramofonů standardně využíváno čistící raménko, které si můžete dokoupit i ke svému modelu, jako tzv. tuningovou součást.

 

Obr. č. 9: Čistící raménko

Nedávno se na internetu vyrojili borci, kteří se rozhodli vyčistit své desky pořádně a po svém a to pořádnou porcí lepidla na dřevo (Herkules). Výsledek byl překvapivě dobrý. Navíc ještě k tomu získali přehratelnou kopii desky z lepidla :). Tento postup je ovšem pracný a nikdo Vám nezaručí, že o své desky nepřijdete.

Obr. č. 10: Čištění lepidlem na dřevo

3. Čištění gramofonového hrotu

Před každým přehráváním desek je také třeba řádně očistit gramohrot. Základní očista se provádí za sucha otíráním malířským štětečkem. Tímto způsobem se zbavíme nánosu prachu posbíraným ze záznamových drážek. Jednou měsíčně se velmi doporučuje zbavit hrot od zatvrdlých nečistot lihem nebo izopropylalkoholem.

4. Komiks na závěr – How to care for your vinyl