Gramofonové desky - vhodné skladování

Když zakládáme sbírku milovaných vinylových nosičů, tak bychom měli myslet na to, jak desky správně uchovat. Myslím tím ochranné materiály zamezující mechanickému ošoupání obalu, vhodný kus nábytku, ve kterém budu desky uchovávat a také kam tento nábytek doma umístím. Deska je vyrobena z plastu (PVC-polyvinylchloridu), který snadno podléhá zkáze díky tíze/tlaku a nadměrnému teplu. Těmto vlivům lze velmi dobře předcházet právě díky správnému skladování.

Zásada č. 1

Desky udržujte za stálých vhodných teplotních a vlhkostních podmínek. Vhodná teplota na skladování používaných desek je 18 - 21 °C, pro dlouhodobé skladování se doporučuje teplota nižší a to okolo 7 - 10 °C. Před přehrátím je dobré nechat desky "odstát" na pokojovou teplotu. Vhodná relativní vlhkost vzduchu je 45 - 50 %.

Zásada č. 2

Desky skladujte zásadně ve svislé (vertikální) poloze. Tímto zamezíte zbytečnému tlaku na desky. Pokud budete desky skladovat v horizontální nebo šikmé poloze, tak je vystavíte velké tíze a budou se vám kroutit. Desky také za žádnou cenu necpěte násilím - když se už nevejdou do vaší skříňky/boxu, tak si najděte nové úložiště. Velmi deskám ulevíte.

Zásada č. 3

Vyhněte se kontaktu se sluncem nebo jiným tepelným zdrojem. Orientujte vaši sbírku někam do stinného koutu bez radiátoru/přímotopu a vyhnete se tak velmi nepříjemné deformaci vinylů. Toto platí zvláště pro podkrovní prostory. Pamatujte, že sluneční paprsky jsou velký nepřítel gramofonových desek.

Zásada č. 4

Ne, že si vezmete předchozí zásadu až moc k srdci a desky zašijete do nějakého vlhkého, tmavého koutku ve sklepě. Vlhkost může především obalům velmi uškodit!

Zásada č. 5

Dodržujte systém vkládání desek do vnitřních obalů. Díky této zásadě zamezíte spoustě škrábanců, vlasovek a statickému náboji. Pokud chtete mít desky stále jako nové doporučuji je uchovávat ještě ve vnějších průhledných polyprophylenových obalech, které máme v nabídce. Zamezíte tak ošoupání obalu.

Pár tipů nakonec:

  • Pokud vybíráte vhodné úložné pro vaše desky mám jeden tip. Řetězec Ikea nabízí 2 série nábytku, které jsou na uložení desek vhodné a cenově velmi přijatelné. Mám na mysli série KALLAX a EXPEDIT. Nemám v zájmu dělat řetězci jakoukoli reklamu, ale na tyto série si nemohu stěžovat. Doporučuji 2x4 okének situováno na ležato, kdy nábytek hravě zvládá plné zatížení a velikosti okének k deskám vyloženě sedí. Při větších formátech než je 2x4 doporučuji přidat výstuhy do rohů, zavětrování a kontrukci neodbýt!

Obr. 1. : Ikea série EXPEDIT a KALLX

Nic však nepřekoná doma vyráběné boxy/police z masivu. Jen si dejte pozor ať nedopadnete nějak takto:

Obr. 2. : Nezdařilý pokus o správné skladování desek

  • Když už se vám nějaká ta deska zkroutí (ať už teplem nebo tlakem) tak se dá ještě zachránit šetrným zapečením v troubě mezi dvěmi rovnými plochami.

Pozn: ke správnému skladování patří také dodržování hygieny u desek (na té vaší tolik nezáleží). Ale to už je obsah článku o údržbě a čištění gramofonových desek.